Słowa kluczowe: fundamenty, grunty, ławy fundamentowe, plac budowy, posadowienie budynku, projekt budowlany,

DrukujFundamenty


BUDYNEK DOBRZE OSADZONY, CZYLI SŁÓW KILKA O RODZAJACH POSADOWIEŃ

 

Dobór odpowiedniego posadowienia jest zależny od wielu istotnych czynników. Zbagatelizowanie tej kwestii może nieść ze sobą daleko idące konsekwencje - nawet zawalenie się fundamentów. Dlatego, aby uniknąć zagrożenia, warto wiedzieć jak prezentują się możliwości usytuowania budynku.

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że fundamenty i związane z nimi posadowienie budynku stanowią najważniejszą część konstrukcyjną każdego domu. Mają obowiązek zapewnić mu bezpieczeństwo i wytrzymałość na oddziaływanie ciężkich warunków pogodowych.

 

Materiały
Ogólnie, przy wykonywaniu posadowień stosuje się standardowe materiały jak: kamień, cegłę, drewno, beton, żelbet oraz stal. Coraz częściej można spotkać się z możliwością wyboru tworzyw sztucznych.


Rodzaje fundamentów
Wybór posadowienia powinien być poprzedzony analizą dotyczącą panujących warunków geotechnicznych, ukształtowania terenu i rodzaju gruntu, indywidualnych właściwości obiektu budowlanego, a także jego ewentualnym sąsiedztwem z innym budynkiem. Istotną informacją jest również typ posiadanego domu - podpiwniczany może wymagać innych zabiegów aniżeli dom bez piwnicy.

Wyróżnia się dwa typy fundamentów - pośrednie i bezpośrednie. Pomimo, iż pierwsze z nich wciąż są sporadycznie stosowane, to właśnie od nich zaczniemy.

 

Fundamenty pośrednie
Ich użycie wiąże się z rodzajem gruntu. Tego typu fundamenty stosowane są awaryjnie, jeżeli teren charakteryzuje grunt nienośny - np. na torfowisku (szerzej na ten temat w artykule Dom na torfie). Wówczas posadowienie budynku wprost na gruncie wiązałoby się z jego zapadaniem, wilgotnieniem, a w efekcie z niszczeniem. Dlatego też stosowane są elementy pośrednie, jak słupy, studnie betonowe czy pale (bardziej znane pod nazwą fundamenty palowe). Te ostatnie wykonuje się z wymienionych wyżej materiałów, nie mniej jednak najczęściej wybierany jest do ich produkcji beton.

Metodę studniarską stosuje się przede wszystkim, gdy nienośny grunt zalega bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi.

 

Fundamenty bezpośrednie
Jak sama nazwa wskazuje, fundament ma bezpośredni kontakt z gruntem. Metoda ta wciąż należy do najczęściej stosowanych, jednakże może zostać wyparta przez konkurenta z prostej przyczyny. - w końcu może braknąć terenów pod budowę z dobrym gruntem. Póki co, można jednak decydować się na ten typ posadowienia.

Najpopularniejszym rodzajem tego typu fundamentu są ławy fundamentowe, które ze względu na swoją uniwersalność są często wybieraną metodą posadowienia budynku. Można je stosować praktycznie na każdym terenie - równym czy górzystym, w domach niepodpiwniczonych oraz zawierających piwnicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są dość atrakcyjne cenowo. Oczywiście metoda ta nie jest bez wad. Trzeba liczyć się z koniecznością wykonania drenażu, a także sporym czasem trwania robót - wysychanie zapraw, wiązanie betonu, itp.


A może taniej?
Możliwością zaoszczędzenia, a przy tym nie rezygnowania z rzetelności wykonania, jest zastosowanie punktowych fundamentów. Polega ona na tym, że na gruncie stawia się bloki z betonu (o wymiarach ustalonych przez architekta), a na nich belki z żelbetu.

Alternatywę stanowić mogą również tzw. oszczędnościowe ławy fundamentowe, tylko, że można je stosować wyłącznie na gruntach wysadzinowych, co niewątpliwie stanowi plus z racji nieprzychylnych warunków takiej ziemi (wysoki poziom wód gruntowych). Ponadto nie wymagają wykonania drenażu.

 

Jak widać wybór odpowiedniego typu fundamentu jest sprawą kluczową dla bezpieczeństwa naszego domu, a tym samym i jego mieszkańców. Oddanie sprawy w wykwalifikowane ręce architekta pozwoli na spokojne przystąpienie do prac budowlanych.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj