Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


TYNK JAPOŃSKI
dodano: 2010-08-24 14:50:50

 

Tynk japoński często jest nazywany tapetą płynną, tapetą natryskową. Jest to materiał, który nadaje ścianie oryginalną strukturę.

 

Charakterystyczny dla tego tynku jest skład – zawiera tylko naturalne składniki – bawełnę, jedwab, włókna mineralne lub celulozowe, elementy miki, minerałów, błyszczyków, brokat. Jest to materiał w pełni ekologiczny.
Tynki japońskie sprzedawane są najczęściej w postaci suchych mieszanek razem z klejem, do których trzeba dodać pigment koloryzujący i wodę. Mogą być położone na każdą powierzchnię. Mają właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Doskonale ukrywają nierówności i nie łapią brudu.

 

Przygotowanie powierzchni
Podłoże powinno być całkowicie suche i czyste.

  • Jeśli jest wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, to powinno zostać pokryte jedną warstwą nierozcieńczonego preparatu gruntującego.
  • Jeśli z kolei mamy do czynienia z tynkami wapienno-piaskowymi na podłożu, to warstwa preparatu gruntującego powinna być rozcieńczona wodą w stosunku 1:1.

 

Aby prace mogły iść dalej, zagruntowana powierzchnia musi być sucha. Kolejny etap można rozpocząć po upływie doby.


Powierzchnie stalowe oraz fragmenty narażone na rdzę należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną i nawierzchniową.


Nakładanie masy
Tynk japoński może być nakładany za pomocą pacy lub specjalnego pistoletu. Temperatura otoczenia powinna wynosić powyżej 5°C. Im warstwa, którą nałożymy będzie cieńsza, tym lepiej (najwyżej 2 cm). Standardowe opakowanie tynku wystarcza na pokrycie ok. 3-4 m2. Czas jaki jest potrzebny do wyschnięcia materiału to dwa dni (uzależniony jest od rodzaju podłoża oraz od warunków otoczenia).

Tynk japoński można pomalować bezbarwnym lakierem, zabezpieczającym go przed wilgocią. Jeśli jednak kładziemy go w suchym pomieszczeniu, można go nie lakierować – będzie wówczas pozwalał na oddychanie ścian.


Utrzymanie w dobrym stanie

Konserwacja tych tynków jest niezwykle prosta. Tynki lakierowane można czyścić wilgotną ścierką. Z tynków nielakierowanych brud można usunąć odkurzaczem z miękką szczotką. Co więcej, tynk ten można po prostu zdjąć ze ściany (bez problemu można to zrobić po namoczeniu go), uprać, a następnie po prostu nałożyć jeszcze raz.

 

Tynk japoński jest stosunkowo prosty w ułożeniu – można to zrobić samodzielnie. Należy jednak zastanowić się, czy nie warto zatrudnić do tego fachowców. Zrobią to szybciej, lepiej i zużyją zdecydowanie mniej materiału, co w ogólnej kalkulacji może się okazać bardziej opłacalne.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj