Słowa kluczowe: budowa, dom, instalacje, oczyszczalnia, SZAMBO,

DrukujWoda i kanalizacja


SZAMBO KONTRA DOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

 

Każdy posiadacz domu na terenie nieskanalizowanym musi zadecydować, w jaki sposób będzie pozbywał się ścieków. Do wyboru ma popularnie stosowane szambo oraz przydomową oczyszczalnie ścieków, która jest na dobrej drodze, aby "wygryźć" swego rywala.


SZAMBO
Najwygodniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania z kanalizacji, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji trzeba się trochę pomęczyć, głównie nad wyborem systemu oczyszczania. W większości domów w dalszym ciągu stosowane jest szambo czyli zbiornik, który kumuluje ścieki. Do jego opróżniania zamawia się odpowiednie firmy zajmujące się jego wywozem. Oczywiście za te usługi trzeba dodatkowo zapłacić.

Niezależnie od wielkości wybranego zbiornika należy go opróżniać, co 2 tygodnie. Jest to spowodowane faktem, że po mniej więcej tym czasie ścieki zaczynają fermentować i ulatnia się z nich metan. Zatem trzeba liczyć się z tego rodzajem kosztu. Niektórzy właściciele chcąc zaoszczędzić budują (niezgodnie z prawem) nieszczelne zbiorniki, co jest niedopuszczalne (!), ponieważ dochodzi wówczas do skażenia gleby i przedostania się ścieków do wody gruntowej. O skutkach takiego postępowania chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że kontakt z tymi ściekami może nieść ze sobą różne choroby, a nawet doprowadzić do śmierci.

 

PLUSY I MINUSY

Jak wszystko na tym świecie ma wady i zalety, tak samo jest z szambem. Niewątpliwie cennym faktem jest, że można go zbudować na każdej działce. Ponadto czasem stanowi jedyne rozwiązanie, gdy nie jest możliwy dostęp do kanalizacji czy budowa przydomowej oczyszczalni (o której w dalszej części artykułu). Często najzwyczajniej bardziej się opłaca jego budowa, jeżeli ścieków nie ma zbyt dużo, wtedy sens posiadania oczyszczalni drastycznie maleje. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, jest ona mocno dyskusyjna. Budowa szamba jest tańsza, ale trzeba liczyć się z kosztami opróżniania, co 14 dni. Z własną oczyszczalnią ścieków sprawa wygląda odwrotnie: budowa jest droga, ale z racji, że sama wykonuje większość pracy (oczyszcza) należy co około 2 lata ją dokładnie wyczyścić z resztek i osadu. W takim wypadku warto rozważyć, jaka opcja dla konkretnego domu/rodziny będzie najkorzystniejsza.

Innym argumentem przemawiającym za budową szamba jest brak skomplikowanych prawnych formalności. Nie musimy ubiegać się o zezwolenie o budowę, jedynie miesiąc przed planowaną budową należy zgłosić nasz zamiar do wydziału architektury lokalnego starostwa/gminy. Dodatkowo we wniosku zgłoszenia przedstawić usytuowanie zbiornika na działce. 

 

OCZYSZCZALNIA
Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków niewątpliwie jest sprawą ułatwiającą życie, chociażby z przyczyny już wcześniej przedstawionej, mianowicie braku konieczności uiszczania częstych opłat za wywóz ścieków. Jednak ich budowa wymaga większe obciążenie portfela, niż w przypadku szamba. Ponadto teren, na którym ma zostać wybudowana musi spełnić szereg wytycznych:

. potrzeba na nią sporo miejsca - wymagana duża działka


. uprzednio należy sprawdzić przepuszczalność gruntu oraz poziom wód gruntowych
. należy zachować odległość od ujęć wody (równie sąsiada)

 

EKONOMICZNOŚĆ

Ponadto decydując się budowę oczyszczalnie trzeba liczyć się z bieganiną po urzędach i wypełnianiem bardziej skomplikowanych druczków niż w przypadku zbiornika na ścieki. Pomimo tych nieudogodnień posiadanie własnej oczyszczalni jest interesem opłacalnym i wbrew pozorom zdecydowanie bardziej ekonomicznym aniżeli szambo. Przeciętnie inwestycja zwraca się już po około półtora roku, a na dalszej eksploatacji nasz portfel na pewno nie ucierpi. Ponadto należy wiedzieć, że wiele gmin dofinansowuje budowę przydomowych oczyszczalni. Podczas składania wniosków warto się o taką możliwość zapytać.


Istnieje kilka rodzajów oczyszczalni, których wybór na pewno ułatwią i odpowiednio dobiera znający się na rzeczy fachowcy, dlatego należy zadbać o odpowiednią ekipę budowlaną (linkuje).
Posiadacze domów na nieskanalizowanych terenach nie powinni się za nadto przejmować faktem odprowadzania ścieków. Jak widać, obecnie istnieją dwie opcje, w zależności od możliwości finansowych oraz "terenowych". Dzięki temu każdy dobierze odpowiedni sprzęt na miarę swoich możliwości i potrzeb.


 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj